Blog

Sokak Hayvanları için Neler Yapılabilir?

Sokak hayvanları özellikle kış aylarında olmak üzere her ne kadar farkında olmasak da insan yardımına ihtiyaç duyarlar. Çoğu insan sokakta yaşayan dostlarımızın kendi kendine yiyecek bulabildiğini, açlık çekmediğini düşünür. 

 

Ancak durum pek de öyle değildir. Kış aylarında açlıktan veya soğuktan yaşamını yitiren binlerce hayvan bulunuyor. Bu dünyada beraber yaşadığımız bu canlılara yardım etmek düşündüğünüz kadar zor değil

 

Sizden hiçbir şey kaybettirmeyecek, hayatınızdaki ufak değişikliklerle birçok canlının hayatına dokunabilirsiniz.

 

Bazı küçük adımlar;

 

Kuş Yemlikleri

 

Evinizde kullanmadığınız atık ürünlerden kuşlar için pratik bir yemlik yapabilirsiniz.

Örneğin, boş yumurta kaplarını buğday, bulgur gibi besinlerle doldurarak belirli noktalara bırakabilirsiniz. Hiç zamanınızı almayacak olan bu yöntem oldukça maliyetsiz.

 

Mama Kapları 

 

Evinizin önüne akşam yemeğinde arta kalan yiyecekler ve yanında koyduğunuz bir kap su kış aylarında köpekler ve kediler için hayati önem taşıyor. 

 

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise kışın sokak hayvanları için koyduğunuz suyun donmaması için içerisine biraz sıvı yağ damlatmak.

 

Kedi ve Köpek Evleri 

 

Kış aylarında köpek ve kedilerin barınabilecek bir yer bulması oldukça zor.  Evinizde bulunan basit malzemelerle en azından soğuktan bir nebze olsun korunabilmeleri için bir şeyler yapabilirsiniz. 

 

Örneğin, karton ve naylonu bir araya getirerek küçük bir ev elde edebilirsiniz. İçerisine kullanmadığınız bir battaniyeyi yerleştirirseniz daha da sıcak bir ortam olmasına imkan sağlamış olursunuz.

 

Dikkatli olmanız gereken bir nokta: Özellikle kediler motoru sıcak olduğundan dolayı araçların motor kısımlarına sığınabilirler. Bu sebeple aracınıza binmeden önce kontrol etmek olası bir tehlikeyi önleyecektir.

 

Yiyecek Bulamayan Hayvanlar

 

Sokak hayvanları şehir merkezlerinde her ne kadar insan çöplerinden beslenseler de yerleşim olmayan bölgelerde yaşayan sokak canlıları kış aylarında açlıkla da mücadele ediyor. Bütçenizin yettiği kadar bu bölgelerde yaşayan canlılara yardım edebilir, birçok kasapta bulunan sakatat yiyecekleri hayvanlar için ayırtabilirsiniz.

 

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 

  • Bilinenin aksine sokak canlıları için bakım evleri iyi bir seçenek değildir. Çünkü çoğu

 bakımevinde küçücük alanda, bakımları yapılmadan, doğru düzgün beslenmeden, hastalık içinde yaşamlarını sürdürmek durumunda kalır.

 

  • Sokak canlıları çoğu insanın düşündüğünün tersine kolayca yemek bulamaz. 

Kapalı çöp konteynırları ve sıkı bağlanmış çöp poşetleri onların sokaklarda yiyecek bulmasını engeller. İnsanlar mama koymadığı sürece çoğu zaman aç kalır ve hastalanırlar.

 

Bugün sokak hayvanları için yapabileceğiniz küçük ama onlar için çok etkili olacak bazı noktalara değindik. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz sayfamızdaki diğer içerikler de ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

isviçre frangı