Blog

Kedilerde Görülen Fip Hastalığı

Kedilerde görülen Fip hastalığı, kedilerin koronavirüsü olarak da bilinir. Tıpkı insanlar gibi kediler de çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Evcil dostlarımızın sağlığı için periyodik olarak veteriner kontrollerine gitmek oldukça önemlidir.

 

Yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında insanlarda ölümcül birçok hastalığın tedavisi bulunduğu gibi hayvan dostlarımız için de çeşitli tedaviler geliştirilmiştir. Ancak tedavisi zor olan ve dikkat edilmesi gereken belli başlı kedi hastalıkları da vardır. 

 

Fip Hastalığı Nedir?

 

Genelde tüm evcil kedilerde görülebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. 2 yaşın altındaki kedilerde daha sık görülen bu hastalık, daha büyük kedilerde de görülebilir. Ölümle sonuçlanabilen virüsü kontrol altına almak oldukça zordur.

 

Koronavirüsün semptom oluşturabilecek çoğunluğa ulaşması ve vücutta sıvı birikmesiyle oluşur. Genelde stres gibi bağışıklığı düşüren durumların sonucu oluşur. Özetle bağışıklık düştüğünde koronavirüs vücutta istediği çoğunluğa ulaşır. 

 

Kedilerde Fip Hastalığı Belirtileri

 

Çoğu organ üzerinde olumsuz etkisi olan hastalık, genelde dışkı ile yayılır. Evcil kedilerin büyük çoğunluğunun başına gelen bir sağlık problemidir. Koronavirüsün %10’u ile %2’si ilerleyip Fip hastalığına dönüşür. Kediler Fip  olmasa bile koronavirüsü atlatmak için takviye almaya ihtiyaç duyabilir.

 

Kedilerde görülen Fip hastalığı belirtilerini sizin için sıraladık:

 

  • Enerji düşmesi veya psikolojik olarak daha negatif olması
  • Ateş 
  • Zayıflık 
  • Solunum güçlüğü
  • Burun tıkanıklığı 
  • Görme problemleri
  • Görme sorununa bağlı yürüme ve denge sorunu
  • Su birikmesiyle ilgili olarak karın, kalp bölgesinde şişlik
  • Halsizlik 

 

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da bir kaçını kedinizde gözlemlediyseniz bir veterinere göstermeniz gerekebilir.

 

Kedilerde Fip Hastalığı Tedavisi Var Mı?  

 

Bağışıkla ilgili çoğu rahatsızlık gibi Fip hastalığı da iki farklı yolla tedavi edilir.

Virüsü öldürmeye odaklı tedaviler ve bağışıklığı güçlendirmeye yönelik tedaviler. 

 

Ancak kedilerde Fip hastalığının kanıtlanmış net bir tedavisi bulunmuyor. Veteriner hekimler bu rahatsızlığa sahip kedileri genelde yaşam kalitesini artırmaya yönelik tedavi uyguluyorlar. Tedaviler genel olarak; sıvı tedavisi, vitem kürleri ve antibiyotiklerin kullanımından oluşuyor.

 

Kedinizin Fip olmasını engelleyebileceğiniz birkaç önlemden bahsetmek gerekirse; 

kedinizin karşılaşabileceği diğer kediler ve açık havada karşılaşabileceği herhangi bir madde Fip bulaşmasına neden olabiliyor. Bu sebeple kedinizin temiz bir ortamda olduğuna emin olun.

 

Hijyenik olmadığını düşündüğünüz bir ortamda bulundurmayın. Diğer kedilerle aynı mama kaplarından beslenmesi, aynı kuma dışkılaması riski artıracaktır. Aynı ev içerisinde fazla sayıda kedi beslemek riski oldukça artıracaktır. 

 

Bugün kediniz ve sizin için kedilerde görülen Fip hastalığı hakkında aydınlatıcı noktalara değindik. Sevimli dostlarımız hakkında daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

isviçre frangı