Blog

Akvaryumda Olması Gereken Ekipmanlar Hangileridir?

Su hayvanlarına ilgi duyanların iyi bildiği gibi akvaryumda olması gereken ekipmanlar bulunuyor. Bu ekipmanlar canlıların sağlıklı yaşamaları ve uzun ömürlü olmaları için olmazsa olmaz. Akvaryum içerisinde kaliteli ortamı, ısıyı, ışığı düzenlemek için kullanılan bu ekipmanların hangileri olduğu, akvaryum edinmek ve su canlıları beslemek isteyenlerin sıkça sorduğu bir soru.

Akvaryumunuzdaki ekipmanları toplarken ekipmanlar türlere uygun olmalıdır. Akvaryum kurulumu yaparken balık türü, akvaryum kapasitesi, su miktarı ve canlı sayısı göz önünde bulundurulmalıdır.  Bu yazımızda akvaryum kurulumunda gerekli malzemeleri araştırdık ve sizin için derledik. 

1- Akvaryum

Genelde çoğu kişi önce akvaryumu alır ve daha sonrasında balık türü seçer. Bu doğru bir yöntem değildir. Balık seçiminiz yaptıktan ve seçtiğiniz akvaryum balıkları hakkında detaylı bilgi edindikten sonra akvaryum edinilmelidir. 

Akvaryum seçimi yaparken balık türlerinin boyutlarını ve kaç balık besleyeceğinizi hesaba katın. Akvaryumda olması gereken ekipmanların en başında tabii ki ilk olarak doğru akvaryum geliyor.

 2- Filtre

Akvaryum filtresi balıkların sağlıklı yaşamaları için son derece önemli. Filtre, su içindeki sirkülasyonu sağlıyor ve akvaryumun temizliğini için filtreleme muhakkak gerekiyor. Bu sayede de balıkların yaşam süresi uzuyor.

Filtre kullanımı rutin akvaryum bakımını kolaylaştırıyor. Kaliteli bir akvaryum ortamı ve bakterilerin çoğalmaması için filtre bakımları da muhakkak yapılmalı. Farklı boyutlara sahip akvaryumların ihtiyacı olan filtreler de farklılık gösteriyor. 

İç Filtre: İç filtre su sirkülasyonunu akvaryumun içinde gerçekleştirir. Küçük akvaryumlar için idealdir. Filtrelemeyi içeriden yaptığı için su ısısını 1 derece kadar yükseltebilir. 

Dış Filtre: Dış filtrede filtreleme suyun dışından yapıldığı için su ısısında herhangi bir yükselme görülmez. Haznesi geniştir. Akvaryumdaki su dış filtreye iletilir ve dış filtrede su katman katman temizlenerek akvaryum içine tekrar gönderilir. 

Şelale Filtre: Şelale filtreler akvaryumun dışına yerleştirilir. Dışta filtreleme yaparak suyu dışarıdan akvaryuma geri verir. Bu süreçte şelale gibi göründüğü için adını bu şekilde almıştır. 

3- Isıtıcı

Akvaryumda olması gereken ekipmanlar arasında ısıtıcılar da vardır. Akvaryum ekipmanları arasında ısıtıcı en az diğer ekipmanlar kadar önemlidir. Akvaryumu canlıların doğal ortamına ve yaşadıkları suyun ısısına benzetebilmek için ısıtıcı önemlidir. 

Akvaryum içi sıcaklığını seçerken canlılarının hangi ısıda yaşadığını biliyor olmanız ve ısıyı ona göre ayarlamanız gerekiyor. 

Gündüz ve gece arasındaki sıcak soğuk farkı akvaryum suyuna da yansır. Özellikleri kış aylarında suyun fazla soğumasıyla canlıların hayatı riske girebilir. Bu yüzden de su ısısının sabit kalması için ısıtıcı olmazsa olmaz akvaryum malzemeleri arasında. 

4- Hava Motoru

Hava motoru akvaryum içindeki oksijen seviyesini korumaya yarayan ekipmandır. Genelde hava taşına bağlı olarak kullanılır. Su içine oksijen hem yatay hem dikey olarak dağıtılır. Bu sayede de akvaryum her noktasında oksijen eşit seviyede kalır. Bu  yüzden de hava motoru akvaryumda olması gereken ekipmanlardan.

5- Işıklandırma

Akvaryum dendiği zaman akla her ne kadar balık beslemek gelse de akvaryumda beslemek için uygun su bitkileri de bulunuyor. Bu bitkilerin büyümesi ve sağlıklı kalması için ışıklandırma çok önemli. Su bitkileri için çok faydalı olan ışıklandırma bazı balık türlerine de faydalı olsa da bazı balık türleri için hiç de öyle değil.

Karanlıkta veya az ışıkta yaşamayı seven balıklar tercih edilen ışıklandırma altında strese girebilir, yem yemeyi reddedebilir ve agresif olabilir. Işıklandırma yaparken beslediğiniz canlının özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 

Canlı renkleriyle suda süzülerek bize huzur veren balıklar ve su canlıları için akvaryum ortamı çok önemli. Bunun için ekipmanlar ve bakımları mutlaka tam olarak yapılmalı. Akvaryumda olması gereken ekipmanları listelediğimiz yazının sonuna geldik. Bunun gibi daha birçok içerik için blog sayfamıza göz atmayı unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe